top of page

שיטת פלדנקרייז

 

שכלול היכולת: שיטת פלדנקרייז היא תהליך לימודי, הנעשה בשיעורי תנועה עדינים ומאפשר לאדם לשכלל את יכולתו דרך פיתוח המודעות לעצמו ולדרך פעולתו. בשיטה זו חווה התלמיד דרכים חלופיות להרגלי העשייה המושרשים שלו ומתוך התנסות טעייה ותהייה הוא לומד לאמץ חלק מהן. השיטה היא לתועלת לכל האנשים היכולים להנות משיפור בקואורדינציה וביכולת הפעולה, ביניהם ספורטאים ואומנים, אנשים הסובלים מכאבים, אנשים קשישים, ותינוקות הלוקים בהתפתחותם. השיטה מציעה דרך ישירה, מוחשית ופשוטה להכרת יכולת הלמידה הטמונה במערכת העצבים האנושית. השיטה משתמשת בתנועה כתהליך לימוד טבעי, בדומה לאופן בו לומדים תינוקות לדעת את עצמם ואת עולמם.

 

התינוק: תינוק לומד להתגלגל, לזחול, לזהות את עצמו ואבריו, את סביבתו האנושית והפיסית, לעמוד וללכת, על ידי תהליך של התנסות ומשחק, טעויות, נפילות והצלחות. בהדרגה, באופן טבעי, ובהסתמכו על תחושתו, בוחר לו התינוק, מתוך האוסף העשיר של התנסויותיו, את אותן דרכי פעולה המשרתות אותו ביעילות ובהנאה. תבניות פעולה אלו שונות מתינוק לתינוק. הפעולות הנלמדות מתפתחות אחת מרעותה ואופיה של האחת תלוי בקודמתה. אופן הזחילה למשל מושפע מאופן הגלגול, ואופן העמידה תלוי באופן הזחילה.

 

ההתפתחות: התפתחות זו, שבנויה נדבך על נדבך, מביאה לכך שריבוי אופני פעולה בתחילת ההתפתחות, מותיר חופש בחירה גדול יותר לפעולות העתידיות. למשל, תינוק שיתנה בדרכי זחילה רבות יוכל להתאים את עמידתו לצרכיו טוב יותר מתינוק שייצמד לדרך זחילה אחת. בחירת תבניות התנועה מתוך עושר רב של אפשרויות מייחדת את האדם מיתר בעלי החיים. האדם מיוחד ושונה מבעלי חיים אחרים בכך שעליו ללמוד את דרך הפעולה בעצמו, ואינו יורש אותה מוכנה עם היוולדו.

 

הבוגר: הפעולות הופכות להרגלים והן משרתות אותנו ברוב המקרים במהירות ובאופן אוטומטי. יתרונו של ההרגל בכך שהוא הופך את רוב הפעולות היומיומיות למובנות מאליהן, ומאפשר לנו לעסוק באופן מודע בדברים אחרים. חסרונו של ההרגל בכך שמרוב שהוא קרוב ומובן מאליו, איננו עוצרים ובודקים מחדש את יעילותו והתאמתו לחיינו  ולמעשה איננו מודעים לו ואולי לא פחות משהוא משרת אותנו אנחנו שבויים ברשתו. יתרונו של התינוק הנאיבי חסר  ההרגלים, הבוחן את כל אפשרויות התנועה מתוך משחק, איננו נחלתו הטבעית של הבוגר בעל בעל ההרגלים, אותם רכש בעמל רב.

 

האם כדאי לשנות הרגלים?

האם אפשר לשנותם ולשכללם?

האם אפשר לרכוש מיומנויות חדשות ואופני פעולה אחרים?

מה התנאים שיאפשרו זאת?

 

שאלות אלו העסיקו את ד"ר משה פלדנקרייז הוא סבר שבכל גיל ניתן לחזור לחיוניות הלמידה הטבעית, שניתן לחדש דרכי פעולה ולשכלל את היכולת. פלדנקרייז לא עסק רק באמירה ובניסוח התיאורטי של מחשבתו. הוא בדק ומימש את התיאוריה הלכה למעשה. הוא יצר בגאוניות, ובמשך עשרות שנים, מאות שיעורי תנועה מילוליים אותם לימד לקבוצות אנשים ואף הקליט. הוא טיפל באופן פרטני על ידי מגע ומניפולציות בתינוקות עם ליקויים מולדים, בילדים ובבוגרים ולימד את דרך עבודתו לכמה מאות מורים. ללמוד כיצד לומדים היא משימתו של המתמחה בשיטה. תוך התנסות אינטנסיבית רוכש התלמיד בקורס את הידע הנחוץ ליצירת תנאי למידה, אצלו ואצל אחרים.

 

 

לשיטת פלדנקרייז שני אופני הוראה:

 

  • מודעות באמצעות תנועה – שיעורי תנועה לקבוצות

  • אינטגרציה פונקציונלית  שיעורים אישיים.

 

מודעות באמצעות תנועה – Awareness Through Movement ®

באופן זה ההוראה היא מילולית. כל שיעור מכיל סדרת תנועות מתוחכמות היוצרת מיומנויות תנועה חדשות אצל התלמיד, או משפרת מיומנויות קיימות. שיעורים אלה מבוססים על ידע רב בפיסיקה, התפתחות תנועת התינוק, אבולוציה של בעלי חיים, מיומנויות באומנויות שונות ועל ידיעת התנאים הנחוצים ללמידה. המגוון העשיר של השיעורים מתחיל מתנועות פשוטות וינקותיות ומגיע עד יכולת אנושית מורכבת מאוד. כתוצאה מהשיעורים גדלים חופש המחשבה והפעולה, ומתפתחת המודעות של האדם לעצמו ולסביבתו. איכות החיים היומיומית משתפרת, מימושן של כוונות פעולה הופך לקל ופשוט. התהליך הוא הדרגתי, נעים, נוסך תחושת ביטחון ותומך בלמידה מוצלחת. כיוון שהלמידה נובעת מהתנסות ומתגליות עצמיות, היא מלווה בשמחה ובהרגשת יכולת.

 

אינטגרציה פונקציונלית – Functional Integration®

אופן למידה זה מותאם לצרכיו הספציפיים של התלמיד. המורה המיומן משתמש בידיו ובאמצעות מניפולציות עדינות הוא חש את כיווני ואופני התנועה הזמינים לתלמיד, ומאפשר לתלמיד להבחין וללמוד אופני תנועה חדשים. השיעורים ניתנים לאנשים בכל הגילים. מתינוקות בני יומם ועד קשישים. הם יעילים למשל בעזרה לתינוקות שסובלים מליקויים בהתפתחות התנועה. במקרים של עקמת של עמוד השדרה אצל ילדים ומתבגרים ובהקלה או הפגה של כאבים הקשורים בארגון השלד ופעולת השרירים.

ATMFI
bottom of page